Kalendarz 2020/21
PROCEDURA COVID-19
Terminarz spotkań z rodzicami 2020/2021
  Tydzień Kultury Teatralnej

To olbrzymie przedsięwzięcie zaangażowało do pracy całą szkolną społeczność. Każda z klas naszej szkoły przygotowała przedstawienie dotyczące tematycznie hasła tegorocznego Tygodnia – „Baśń- Mit- Legenda”. W auli szkolnej wyeksponowano tablice tematyczne prezentujące cechy charakterystyczne dla tych gatunków literackich. Zaprezentowano historyczne ilustracje do najbardziej znanych baśni, sylwetki ich autorów. Poznaliśmy również  ciekawe greckie mity oraz legendy charakterystyczne dla naszego i nie tylko regionu. W przerwach między spektaklami panie polonistki prezentowały co ciekawsze opowiastki, a także opowiadały o zasadach teatralnego savoir- vivre’u. Przez pierwsze dwa dni swoje dokonania prezentowały klasy I- III. W jury zasiadały nauczycielki naszej szkoły oraz Panie z filii nr 25 Biblioteki Miejskiej w Katowicach. Dzieci pod kierownictwem wychowawców oraz z pomocą wielu zaangażowanych osób- rodziców i przyjaciół szkoły zagrały w przedstawieniach opartych na baśniach i legendach- zarówno w wersjach klasycznych, jak  i uwspółcześnionych. Podziwialiśmy „Kopciuszka”, „Jasia i Małgosię”, legendę „O piernikarzu i jego córce Katarzynce”, przedstawienie kukiełkowe „O Lechu i białym orle”, „Szewczyka Dratewkę”, „Czerwonego Kapturka” i wiele, wiele innych, arcyciekawych i doskonale  artystycznie dopracowanych spektakli z piękną scenografią, aktorami we wspaniałych strojach, z  trafnie dobraną  muzyka, choreografią i wspaniale opanowanymi tekstami. Była to prawdziwa duchowa uczta, którą z żalem opuszczaliśmy. W kolejnych dwóch dniach podziwialiśmy dokonania starszych klas. Tutaj mogliśmy zobaczyć również spektakle o tematyce mitologicznej- „Demeter i Korę”,  „Orfeusza i Eurydykę”. Nie brakło także adaptacji baśni i legend w konwencji komediowej, jak i klasycznej. Jury wykonało olbrzymią pracę i ciążyła na nim ogromna odpowiedzialność, gdyż każdy spektakl był perełką oryginalną i cenną w swoim rodzaju. Po burzliwych i skrupulatnych obradach w klasach I-III zwyciężyła klasa II b prezentująca przedstawienie „Szewczyk Dratewka”. Kolejne miejsca zajęła klasa II a z adaptacją legendy „O piernikarzu i jego córce Katarzynce” i przedstawieniem kukiełkowym „O Lechu i białym orle”. Kolejne punktowane miejsce zajęła klasa III c  z adaptacją baśni. W kategorii klas starszych zwyciężyła klasa IV b ze spektaklem o powstaniu toruńskich pierników, kolejne miejsca zajęły klasy V c i Va z przedstawieniami o tematyce mitologicznej i prehistorycznej- „Orfeusz i Eurydyka” oraz „Pra- pra- Bajki”, a III miejsce zajęła klasa VI c z przedstawieniem „Księżniczka na ziarnku grochu” . Niektóre z przedstawień prezentujemy na kanale You Tube „Biblioteka59”. Zapraszamy także do odwiedzenia naszej Galerii zdjęć oraz obejrzenia filmu na bibliotecznym kanale YOU TUBE (link w menu na stronie głównej biblioteki).