Król Maciuś Reformator

Przedstawienie pt. „Król Maciuś Reformator” było adaptacją baśni Janusza Korczaka, wielkiego pedagoga i przyjaciela dzieci i jako takie było zwieńczeniem obchodów Roku Korczakowskiego, prowadzonego wespół z Filią nr 25 Biblioteki Miejskiej W Katowicach. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z sylwetką Starego Doktora podczas multimedialnych lekcji bibliotecznych, a także brali udział w dwuetapowym konkursie poświęconym życiu i twórczości autora „Króla Maciusia I”. Naturalną konsekwencją podjętych działań było postanowienie wystawienia teatralnej wersji nieco zapomnianej lektury, podejmującej tematykę żywą i aktualną- prawa dziecka. Do czego doprowadzą świat rządy dzieci? Czy warto podejmować wychowanie bezstresowe? Jakie są granice wolności? Gdzie kończy się swoboda, a zaczyna troska o innych, odpowiedzialność, tolerancja? Czy warto chodzić do szkoły? Na te i inne pytania odpowiadali aktorzy zasiadający w dziecięcym sejmie. Przedstawienie humorystyczne, ale podejmujące poważne tematy. Nowatorska jak na czasy Korczaka myśl pedagogiczna znalazła współczesną interpretację w adaptacji, którą podziwialiśmy na szkolnej scenie w auli. W przedstawieniu brały udział dzieci z klas czwartych i szóstych, wcielając się w bohaterów „Króla Maciusia”, tańcząc i grając z przejęciem powierzone  role. Na spektakl zostali zaproszeni pensjonariusze Dziennego Domu Opieki - emeryci oraz przedszkolaki z Przedszkola nr 90 oraz 34. Wzruszenie i radość malujące się na twarzach zaproszonych gości były dla nas bezcenne. Wszystkim, bez których spektakl nie mógłby się odbyć, serdecznie dziękujemy!