Kalendarz 2017/18
Wykaz podręczników na rok szkolny 2017/2018
Terminarz spotkań z rodzicami 2017/2018
Opłaty za obiady i mleko
Nabór do klas II - VII
  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W odpowiedzi  na list  Rzecznik Praw Dziecka nasza szkoła po raz trzeci przyjęła zaproszenie do udziału w świętowaniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Dzień 20 listopada, ustanowiony w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, stał się dniem, w którym głośniej niż zwykle mówiono  o prawach dzieci w Polsce i na świecie.

W naszej szkole w klasach I-III świętowano 18 listopada. Uczniowie uczyli się piosenek (np. „Podajmy sobie ręce”, „Wszystkie dzieci nasze są”), wymyślały rymowanki i hasła związane z niektórymi prawami dziecka, oglądały prezentacje multimedialne omawiające problemy współczesnych dzieci, kampanie informacyjne dotyczące dzieci niepełnosprawnych, „Lekcje z Januszem Korczakiem”. Pod kierunkiem nauczycieli uczniowie na lekcjach wykonali mapę myśli na temat „Najważniejsze prawa, które powinny być bardziej przestrzegane we współczesnym świecie”.

Dzieci wymieniały głównie:

1. Prawo do życia bez przemocy (bez wojny)
  2. Prawo do życia w rodzinie (do miłości)
  3. Prawo do własnego zdania
  4. Prawo do godności
  5. Prawo do edukacji i rozwijania zainteresowań.

Uczniowie w zespołach zadaniowych wykonali arkusz przemyśleń dotyczący obowiązków dzieci, które wynikają z posiadania przez nich praw.

Na korytarzach szkoły na stojakach wywieszono podstawowe prawa dziecka, które uczniowie na przerwach oraz odwiedzający szkołę goście mogli odczytywać.

Końcowym etapem projektu były prace plastyczne na temat „Wszystkie dzieci mają równe prawa”. Każda klasa wykonała postaci dzieci symbolizujących różne kontynenty. Uczniowie w zespołach przyozdabiali je dowolnymi materiałami plastycznymi, starając się uwzględnić stylistykę kultury danego kontynentu.

Wszystkie sylwety dzieci zostały zaprezentowane na wystawie w holu szkoły i wywołały ogromne zainteresowanie rodziców i gości szkoły. Skłoniły rodziców do zadawania pytań i rozmów z dziećmi na temat praw dziecka.

Organizator: Barbara Pyka

dsc05422